суббота, 22 ноября 2014 г.

Весілля у мистецтві

Традиційні весільні обряди самі́ по собі є формою народного театру. В Україні з весіллям також пов'язаний цілий комплекс весільних пісень, що зазвичай, виконувалися під час його проведення.
За сучасності традиційним (з радянського часу) музичним супроводом весільної церемонії, зокрема, церемонії офіційної реєстрації шлюбу в органіреєстрації актів громадського стану (РАГСі) став весільний марш Ф. Мендельсона.
Тема весілля є популярною в мистецтві, зокрема, образотворчому (наприклад, у творчості українського художника М. К. Пимоненка), і в кіно (кінострічки:радянські «Весілля» 1944 року і «Весілля у Малинівці» 1967 року, британська «Чотири весілля і одне поховання» 1994 року тощо).

Традиційне українське весілля

Весілля — комплекс церемоній і обрядів, часто народних традицій, пов'язаних з укладеннямшлюбу; має етнічні, релігійні, географічні та інші особливості в різних народів і у різних країнах.
Українські традиційні весільні обряди виникли на основі давньослов'янських, хоча з часом набули ряду локальних відмінностей (наприклад, весільна обрядність у гуцулів на Закарпатті). На процес проведення обрядів, також вплинуло введення християнства.
Українські весілля повсюдно зберігали певні елементи архаїки (в т.ч. і дохристиянської), являючи собою театралізовані дійства, супроводжувані безліччю обрядів, ритуалів, народних пісень тощо. При всій різноманітності весільних обрядів в Україні в них чітко виділяються такі складові частини:
Сватання; 
Умовини;
Заручини;
Запросини;
Комора;
Гільце;
Посад
Прикрашання гільця і випікання короваю (також бгання короваю)
Власне, саме весілля
Для сватання характерні були традиційна розмова старостів з батьками нареченої, обмін хлібом, перев'язування нареченого хусткою, а старостів —рушниками на знак згоди укласти шлюб. Це підтверджувалося під час заручин в присутності всіх родичів молодих.
Поетичним звичаєм українського весілля було гільце — прикрашання зеленої гілки квітами, стрічками, колосками, яке символізувало красу, молодість, а також прощання нареченої з дівуванням. За гільцем збиралися пекти коровай — обрядовий хліб.
Безпосередньо у весіллі, крім родичів молодого та молодої, брали участь їхні друзі — бояри, дружки, світилки, приданки тощо. Вони разом з музикантами становили весільний поїзд.
Традиційні весільні обряди в українців співіснували і співіснують з релігійним — вінчанням у церкві. Характерно, що вінчання у церкві, як привнесений до народної традиції обряд не особливо сильно приживався у народі. До XVII ст. часто практикувалось весілля без вінчання, а вінчання могло проходити значно пізніше, навіть через декілька років.



Історія українського весілля

         Українське весілля – одне з найбільш символічних урочистостей української культури. Комплекс церемоній і обрядів, часто народних традицій, пов’язаних з укладенням шлюбу: має етнічні, релігійні, географічні та інші особливості в різних народів і у різних країнах. Традицій і звичаїв у весільному обряді безліч, тому й весілля в нас тривали цілий тиждень.
В
даний час пік весільного сезону припадає на літо. Хоча насправді, колись ніхто влітку не виходив заміж: раніше не було коли святкувати, адже було багато роботи і в полі, і на городі. Раніше сезон весіль традиційно припадав на осінь, коли роботи на полях завершувались.
   В
українських весільних обрядах довгий час переважали народні традиції. Деякі з них настільки давні, що і зараз їх важко пояснити.


Якщо Вам сподобався наш проект, то більше інформації Ви можете дізнатися за адресою: 42253 Сумська область, Лебединський район с. Гудимівка вул. Кучерова -11, 
тел. (05445)32-5-60  







Як ми працювали над проектом  

Ми одержали завдання:


- дізнатися, що які традиції святкування украінського весілля;

- дати відповіді на питання 

  1. Як виник обряд весілля?
  1. Як святкують  весілля у моєму селі?
  1. Як змальовуються весільні обряди у творах українських письменників?;
- узагальнивши весь матеріал, написати повідомлення з теми: "Краса обряду українського весілля".